Darmowy VPN – zagrożenie dla bezpieczeństwa?
Coraz więcej użytkowników Internetu decyduje się na instalację usług typu VPN. Co to takiego? VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, pozwala na anonimowe przeglądanie treści w Internecie, ochronę danych osobowych oraz korzystanie z usług zablokowanych w danym kraju z powodu cenzury i innych ograniczeń. Istnieje wielu dostawców VPN, którzy oferują swoje usługi gratis. Ale czy darmowy VPN jest bezpieczny?
Dlaczego darmowy VPN tak naprawdę nie jest darmowy?
Każdy dostawca VPN ponosi wydatki – utrzymanie, przepustowość Internetu, wypłatę wynagrodzeń dla pracowników. Jeśli oferuje darmowy VPN i nie pobiera opłat od klientów, musi pokryć swoje koszty w inny sposób. Niestety – często w sposób, który dla użytkowników może wiązać się z dużym ryzykiem. Wiele bezpłatne sieci VPN bywa zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, zwykle typu reklamowego.
Darmowy VPN może wykorzystywać połączenie internetowe i pojemność komputera użytkowników i sprzedawać je innym. Może też zbierać informacje, takie jak przeglądane witryny, historię zakupów online, preferencje, a następnie sprzedawać te informacje firmom marketingowym w celu wyświetlania reklam.
Największe jednak niebezpieczeństwo związane z bezpłatnymi sieciami VPN, wiąże się z możliwością uzyskania dostępu do komputera i przechwycenia ważnych informacji prywatnych, takich jak konta bankowe, hasła, czy poufne informacje rodzinne. Darmowe usługi są także często nasycone reklamami, przez co stają się bardziej powolne i utrudniają przeglądanie filmów czy seriali lepszej jakości.
Ryzyko związane z bezpłatnymi usługami VPN
W 2015 roku użytkownicy VPN Hola nie wiedzieli, że korzystając z usługi, jednocześnie zgodzili się oddać swoją przepustowość innym osobom. Nieświadomie zostali częścią botnetu, czyli działania hakerskiego, które polega na wykorzystaniu dużej liczby komputerów lub innych urządzeń podłączonych do Internetu bez wiedzy właścicieli do ataków DDoS, wysyłania spamu, monitorowania podatności na ataki ważnych systemów informatycznych i innych nielegalnych aktywności.
VPN ma z założenia służyć do anonimowego przeglądania sieci. Tymczasem większość darmowych sieci VPN śledzi całość aktywności użytkowników i zbiera ich dane, aby móc następnie sprzedać je stronom trzecim.
Jeśli chodzi o odblokowanie zagranicznych katalogów Netflixa, bezpłatne sieci VPN również wymagają wiele do życzenia. Niektóre mają miesięczny limit megabajtów, inne są bardzo powolne i oglądanie filmów lub seriali nie jest w pełni jakościowe. Na rynku dostępne są oczywiście darmowe VPN o dobrej szybkości, ale te z kolei ograniczają ilość danych, z których można korzystać bez opłat. Po przekroczeniu tej kwoty konieczne jest wykupienie subskrypcji, aby móc dalej korzystać z usługi.
Z jakich sieci VPN zatem korzystać?
Na szczęście istnieją dobrej jakości, szybkie i bezpieczne sieci VPN, które oferują niedrogie usługi subskrypcyjne, takie jak na przykład ExpressVPN, których serwery nie tylko dopasowują się do szybkości połączenia z Internetem, lecz nawet ją zwiększają. Dobrej jakości VPN zapewnia silną ochronę, ultra szybkie prędkości, maksymalny czas pracy serwera oraz pomoc techniczną dostępną przez całą dobę poprzez czat na żywo.
Dobrej jakości sieci VPN są odporne na wycieki DNS i szyfrują całą działalność w Internecie. Co więcej, oferują szerszą gamę lokalizacji serwerów, optymalizują połączenia w celu zapewnienia najlepszej prędkości, bezpieczeństwa i stabilności, bez dławienia transferu.
W przypadku konieczności skorzystania z darmowej sieci VPN przez krótki czas, najlepiej wybrać jedną z bezpłatnych wersji oferowanych przez zaufanych dostawców, z których każdy właściwie oferuje bezpłatną wersję płatnej usługi lub 30-dniowy okres próbny. Dobra usługa VPN powinna być szybka, niezawodna i działać bez problemów zarówno na komputerze, jak i na innych urządzeniach. Choć darmowy VPN może wydawać się świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, jakość jest ważniejsza od kosztów.