Przed ósmoklasistami jedna z najtrudniejszych decyzji – wybór szkoły średniej. W zależności od tego, czy zdecydują się na liceum, czy technikum, czekają ich odpowiednio 4 lub 5 lat edukacji i przygotowań do matury. Co jeszcze różni te dwa rodzaje szkoły ponadpodstawowej?
Technikum a liceum – matura to nie bzdura
Jednym z najczęściej zadawanych przez absolwentów klas 8 pytaniem jest to, czy po technikum można iść na studia? Oczywiście! Zarówno liceum, jak i technikum przygotowuje uczniów do matury. Różnica polega na tym, że w trakcie edukacji w technikum (przypominamy, że od 2019 roku trwa ona 5 lat) poza wykształceniem średnim i możliwością kontynuowania nauki na studiach, absolwenci mają także możliwość uzyskania potwierdzonych certyfikatem kwalifikacji zawodowych. To, jakiego będą rodzaju zależy od profilu szkoły. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej[1], wybierając np. technikum informatyczne, uzyskamy kwalifikację zawodową upoważniającą nas do administrowania i eksploatacji systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych. Zawodów możliwych do wykonywania po technikach jest aż 219 – naprawdę macie w czym wybierać!
LO nadal idolem nastolatków
Każdego roku to licea ogólnokształcące są najchętniej (i najczęściej) wybierane przez absolwentów szkół podstawowych. Nic w tym dziwnego – liceum jest nastawione na maturę, a profile klas bardzo często przygotowują do podjęcia studiów na konkretnym kierunku. Zdarza się, że uczelnie wyższe prowadzą programy partnerskie i patronaty, dzięki którym licealiści już w trakcie czteroletniej edukacji mają szansę na warsztaty z wykładowcami i studentami rozmaitych kierunków humanistycznych czy politechnicznych.
Liceum czy technikum – wybór przyszłej ścieżki kariery
Wielu ósmoklasistów nie wie, co chciałoby studiować, ani czym chciałoby się zająć po ukończeniu studiów. Nic w tym dziwnego, często pomysł na przyszłą ścieżkę zawodową pojawia się dopiero w trakcie studiów, a zdarza się, że często nie ma z nimi nic wspólnego. Jeśli jednak zastanawiacie się nad wyborem szkoły średniej, bez względu na to, czy będzie to technikum czy liceum, dobrze jest choć ogólnikowo określić, co chcecie robić po jej ukończeniu. Od tego uzależniony jest bowiem wybór klas i rozszerzeń – czyli przedmiotów, których będzie więcej i które przygotują Was do napisania matury a – w efekcie – umożliwią dostanie się na wymarzone studia. Świetnie będzie, jeśli podczas wybierania szkoły ponadpodstawowej będziecie umieli dokonać wyboru między naukami humanistycznymi a ścisłymi. Na początek tyle wystarczy!
Wybierając technikum wcale nie wydłużamy sobie czasu na podjęcie tej decyzji. Tutaj także dobrze mieć sprecyzowaną przyszłą ścieżkę kariery: możemy zrobić to, co po liceum – czyli iść na studia – lub rozpocząć pracę w zawodzie, z którego uzyskaliśmy niezbędne kwalifikacje. Decydując się zatem na technikum musimy wiedzieć, czy zależy nam na umiejętnościach zawodowych niezbędnych dla fryzjera, mechanika, informatyka czy elektryka…
Znajdź swój pomysł na siebie
Bez względu na to, czy wybierzesz szkołę branżową, liceum czy technikum zawsze możesz osiągnąć swój cel. Postaraj się aplikować do szkół, które najbardziej odpowiadają Twoim zainteresowaniom, w których atmosfera jest przyjazna. Porozmawiaj z absolwentami, zerknij na wartościowe rankingi. Szkoła średnia to świetny czas, wypełniony zabawą, poznawaniem ludzi i odkrywaniem siebie. Jeśli jednak już dziś marzysz o karierze lekarza, dziennikarza czy prawnika, warto postawić na placówki, które w swojej ofercie mają klasy rozszerzające przedmioty punktowane na te konkretne kierunki studiów. Nie przejmuj się, jeśli zupełnie nie masz pomysłu na swoją dalszą edukację – daj sobie czas. Może właśnie technikum lub liceum pozwoli Ci odkryć Twoje talenty?
[1] CKE, rozporządzenie MEN z dnia 16 maja oraz 23 grudnia 2019 r.