Wybór szkoły średniej to niezwykle trudna decyzja, wymagająca wręcz… przewidywania przyszłości. Dlaczego? Pisaliśmy już o tym w tekście „Liceum czy technikum – co wybrać?”. Konieczność choćby ogólnikowego wyboru ścieżki przyszłej kariery dla wielu uczniów 8 klas szkół podstawowych jest niezwykle stresująca, a dla niektórych wręcz… niewykonalna.
Poza liceum i technikum na absolwentów czekają także szkoły branżowe I i II stopnia. Czym są i kiedy warto je wybrać? Poniżej wszystko, co musicie wiedzieć o „zawodówkach”.
Czym jest szkoła branżowa?
Szkoły branżowe (niegdyś zwane zawodowymi, a przez uczniów nazywane „zawodówkami”) to placówki przygotowujące do pracy w konkretnym zawodzie. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na naukę na I czy na I i II stopniu, na absolwenta „branżówki” czekają dwie drogi: praca w wyuczonym fachu, albo dodatkowo także matura. Wybór szkoły branżowej nie zamyka drogi do studiów, a jedynie przesuwa egzamin dojrzałości o rok – tak jak wybór technikum. Zawodów, których można się uczyć w ramach szkół branżowych jest naprawdę wiele – znajdzie się tam coś dla fanów fotografii, jubilerstwa, kosmetyków, medycyny, reklamy, a także elektroniki i nowych technologii.
Ile trwa nauka w szkole branżowej?
Czym zatem szkoła branżowa różni się od techników? Co oznacza branżowa szkoła I stopnia?
Odpowiedzią na oba te pytania jest czas edukacji. Nauka na pierwszym stopniu trwa 3 lata i przygotowuje uczniów do pracy w zawodzie. Kończy się egzaminem i potwierdza uzyskanie wykształcenia zasadniczego branżowego. Tutaj należy podjąć decyzję, bowiem opcje są dwie – można zakończyć edukację już na tym etapie i podjąć pracę w wyuczonej branży lub kontynuować naukę prze kolejne 2 lata (w ramach II stopnia). Po 5 latach spędzonych w szkole branżowej absolwent uzyskuje wykształcenie średnie branżowe, może przystąpić do matury i kontynuować naukę na studiach. Odpowiadając zatem krótko na pytanie „ile trwa zawodówka” należy powiedzieć: to zależy. Współczesny rynek zweryfikował osoby, które podjęły naukę w liceach i kontynuowały ją na uczelniach wyższych bez większego planu na siebie i swoją przyszłość – pod presją rodziny czy w związku z własną ambicją. Niestety, obietnice lukratywnej pracy zaraz po studiach nie zawsze są prawdziwe, a dzisiejsi pracodawcy często bardziej cenią umiejętności i doświadczenie niż dyplom licencjata lub magistra.
Jeśli zatem chcemy po prostu nauczyć się zawodu i szybko podjąć pracę – szkoła branżowa I stopnia będzie idealnym wyborem. Z kolei dla tych, którzy nie chcą zamykać sobie drogi do wymarzonych studiów – dobrym wyjściem okazać się może także drugi, dwuletni stopień. Maksymalny czas spędzony na edukacji w szkole branżowej – zarówno na I, jak i na II stopniu – wynosi 5 lat, dokładnie tyle, ile spędzimy w technikum i jedynie rok dłużej niż w liceum ogólnokształcącym.
Stawiamy na umiejętności!
Wielu uczniów nie decyduje się na naukę w szkole branżowej ze względu na jej „nieciekawy PR”. Przyjęło się, że szkoły zawodowe są dla uczniów słabych, którzy nie dostali się do prestiżowych i cenionych liceów i techników. Czy nauka w szkole branżowej to wstyd? Absolutnie nie. Przewaga szkoły branżowej nad pozostałymi rodzajami szkół średnich to przede wszystkim rzetelne i szybkie przygotowanie do wykonywania zawodu. Nie oznacza to, że absolwent nie może czy nie powinien iść na studia! Jeśli tylko ma ochotę i po ukończeniu szkoły branżowej II stopnia zda maturę, nic nie stoi na przeszkodzie! Szkoły branżowe coraz częściej podejmują pracę z lokalnymi przedsiębiorcami i pozwalają młodzieży na poznanie wybranego zawodu „od podszewki” dzięki czemu wyposażają ich w niezbędne do podjęcia pracy kompetencje.