Letnich wakacji nie zostało już zbyt wiele i dzieci niedługo wrócą do szkoły bądź zaczną swoją edukacyjną przygodę. Przez ostatnie dwa miesiące mogły wreszcie beztrosko odpoczywać, skorzystać z pięknej pogody za oknem i spędzić wartościowy, relaksujący czas z rodziną i przyjaciółmi. Przygotowując się do ponownego zawitania w szkolnych progach warto wykorzystać pozostałe wolne dni na wsparcie rozwoju edukacyjnego naszej pociechy.
Czy warto uczyć się w wakacje?
Nauka to nie tylko siedzenie nad książkami i „wkuwanie” na pamięć dat czy cytatów. Dbając
o rozwój naszych dzieci powinniśmy pamiętać również o tym, by pozwolić im uczyć się poprzez zabawę. Rodzice często mogą nie wiedzieć, jak ważny jest właściwy rozwój sensomotoryczny dziecka – poprzez wykorzystanie ćwiczeń stymulujących kreatywność i koncentrację oraz ćwiczeń ruchowych dziecko poznaje otaczający je świat, wchodzi z nim w interakcję, rozbudza swoją wyobraźnię i zaspokaja wrodzoną ciekawość. Wakacje są idealnym momentem
na skupienie się na tym konkretnym aspekcie dziecięcego rozwoju. Duża ilość wolnego czasu w połączeniu z pogodą nadającą się doskonale do aktywności ruchowych na zewnątrz sprawiają, że nie ma lepszego momentu na zadbanie o edukację dziecka w dziedzinach szerszych niż te kojarzone ze szkoły. Co możemy robić w ostatnie wolne dni wakacji, aby nasze pociechy rozwijały się w sposób zrównoważony?
Wakacyjna nauka czytania dla maluchów
Zacznijmy od najmłodszych – wiele dzieci już za chwilę po raz pierwszy zasiądzie przy szkolnej ławce. To początek niesamowitej, pełnej wyzwań przygody, który może nieco onieśmielać. Warto już w wakacje zadbać o podstawy, które pomogą dziecku zaaklimatyzować się w szkole. Jednym z największych problemów wśród pierwszaków wciąż jest nauka czytania. To właśnie w tym wieku zaczyna się poważna nauka czytania, a dzieci, które radzą sobie z tym nieco gorzej i nie mogą do końca opanować tej umiejętności, często peszą się i boją, gdy przychodzi pora na czytanie na głos w klasie. Pomoc dziecku w nauce czytania już podczas wakacji pozwoli mu na łatwiejszą kontynuację tej umiejętności w szkole podstawowej. Najlepiej zacząć od podstaw: nauka liter, składania ich w słowa, wreszcie w całe zdania i akapity. Zajmująca książka przygodowa dla dzieci będzie doskonałym sposobem na produktywną letnią rekreację. Możesz wraz z dzieckiem postawić sobie konkretny cel: do końca wakacji wspólnymi siłami przeczytać całą książkę. Staraj się z czasem dawać dziecku wieść prym podczas czytania – kiedy zorientuje się, że właśnie samodzielnie przeczytało na głos całą stronę tekstu z pewnością będzie wniebowzięte.
Ruch – rozwija i dba o zdrowie
Dzieci w każdym wieku potrzebują ruchu, mimo to z roku na rok aktywność fizyczna wśród maluchów zaczyna spadać. Chociaż spędzanie czasu przed ekranami kusi różnokolorowymi, różnorodnymi sposobami stymulacji i niezliczonymi możliwościami, to jako rodzice powinniśmy kontrolować, jak długo dziecko gra w gry czy ogląda filmiki w Internecie. Wakacje to perfekcyjny moment na zaszczepienie w dziecku miłości do ruchu – dłuższe i cieplejsze dni pozwalają na wypróbowanie przeróżnych aktywności, począwszy od spacerów, poprzez przejażdżki rowerowe, aż po wyjścia na basen czy udział w grach zespołowych. Rekreacja ruchowa doskonale zadba o rozwój motoryki dużej dziecka, czyli rozwój ruchów angażujących całe ciało. Równie ważne jest jednak zadbanie o motorykę małą, czyli zakresu bardziej precyzyjnych ruchów – związanych ze zręcznością i manipulowaniem różnymi obiektami. Motorykę małą najlepiej rozwijać poprzez działania kreatywne: rysowanie, lepienie, układanie, wycinanie, sklejanie. Letni wieczór spędzony w domu na układaniu klocków czy malowaniu kolorowymi farbami będzie fantastycznym wyborem.
Wakacje przed komputerem?
Rodzice często narzekają, że ich starsze dzieci całe wakacje spędzają przed komputerem. Współcześnie technologia służy im praktycznie do wszystkiego – to narzędzie do nauki, relaksu, rozrywki, komunikacji z przyjaciółmi. Oczywiście, uzależnienie od korzystania z telefonu czy Internetu to rzeczywisty problem dotykający wielu nastolatków. Musimy jednak pamiętać o tym, że nowoczesne technologie oferują również nieskończone możliwości edukacyjne. Umiejętnością, którą warto opanować jest na przykład pisanie bezwzrokowe, czyli bez patrzenia na klawiaturę komputera. Pozwala to pisać o wiele szybciej i efektywniej, a co za tym idzie, oszczędzać czas – to szczególnie przydatne w czasie roku szkolnego, kiedy to wielokrotnie dzieci spędzają godziny przed komputerami, by napisać pracę z jakiegoś przedmiotu. Nauka szybkiego pisania nie jest wcale nudnym ani żmudnym zajęciem: pisania bezwzrokowego można z łatwością nauczyć się poprzez… granie w gry. Różnorodne strony internetowe pozwalają ćwiczyć umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze komputerowej poprzez proste gry, dodające angażujący i motywujący element rywalizacji czy określające konkretne cele pozwalające nam mierzyć nasze postępy.