Mobilność to bardzo atrakcyjna cecha dla każdego urządzenia. Swoboda miejsca jego rozstawienia jest kusząca, ale czy w przypadku podłogi interaktywnej ma ona sens? Wydaje się, że tak, gdyż taką podłogę można przemieszczać między salami w przedszkolu czy szkole. Jednak nie jest to dobre
a zwłaszcza bezpieczne rozwiązanie.
Na czym polegają ćwiczenia dla dzieci z wykorzystaniem podłogi interaktywnej?
Ze względu na sposób działania podłogi interaktywnej użytkowanie jej następuje w sposób bardzo dynamiczny. Specyficzne ćwiczenia dla dzieci wymagają od nich, by poruszały się po niej szybko, często zmieniając swoje położenie. Może to spowodować brak orientacji, zachwianie się, czy nawet przypadkowe przepychanie się dzieci, a co za tym idzie, może się zdarzyć, że któreś z nich straci równowagę i upadnie na stojak! Proszę pamiętać, że waga podłogi interaktywnej to ok. 10 kilogramów, które to kilogramy mogą spaść dzieciom na głowę.
Niektóre podłogi są tak skonstruowane, że stojak z urządzeniem stoi przy krawędzi obrazu. Takie usytuowanie powoduje, że ta krawędź jest wyłączona z zabawy. Poza tym, zawsze, nawet jeśli prowadzone są krótkie ćwiczenia dla dzieci lub zabawa, to wymagana jest osoba, która będzie stała przy stojaku i go asekurowała. Stojaki to konstrukcje metalowe z mniej lub bardziej niebezpiecznymi powierzchniami, zwłaszcza, gdy dziecko się na nie przewróci.
Czy podłoga interaktywna jest bezpieczna?
Jak wszyscy wiemy dla dzieci, najważniejsze, jest bezpieczeństwo. Dlatego podłoga interaktywna powinna być zawieszona na suficie lub mniej komfortowo, na ścianie (która to może znowu ograniczać jedną krawędź obrazu), poza zasięgiem dzieci! W przypadku, gdy chcemy przemieszczać podłogę między jakimiś lokalizacjami, najbezpieczniej zrobić 2-3 stałe instalacje z wieszakami i tylko przenosić między nimi samo urządzenie.