Przedszkole to nie tylko miejsce, w którym dziecko czeka, aż rodzic skończy pracę – to placówka edukacyjna przygotowująca malucha do rozpoczęcia swojej szkolnej przygody. Dzieci rozwijają tam swoją kreatywność i wyobraźnię, uczą się funkcjonowania z rówieśnikami, przyswajają mnóstwo nowych informacji. To miejsce niezwykle ważne dla ogólnego rozwoju dziecka. Czego dokładnie uczą się w przedszkolu nasze pociechy?
Dlaczego nauka w przedszkolu jest tak ważna?
Dziecięce umysły są niezwykle pojemne i chłonne: we wczesnych latach swojego życia maluchom najłatwiej się uczyć, poznawać tajemnice otaczające je świata, zdobywać podstawy umiejętności kluczowych niezbędnych na dalszych etapach edukacji. Właśnie dlatego czas, który dzieci spędzają w przedszkolu jest niezwykle ważny. Zdobywają wiedzę, wchodzą w interakcję z innymi dziećmi, rozwijają motorykę dużą i małą. Jednym z głównych zadań przedszkola jest również przygotowanie dziecka do właściwego funkcjonowania.
Czas spędzony w przedszkolu to dla najmłodszych często pierwsza okazja do dłuższego obcowania ze światem poza bezpieczeństwem i znajomością domu rodzinnego. Przedszkole pozwala im poznać swoje emocje, dba o rozwój dziecięcych umiejętności społecznych, zapewnia im przestrzeń do poznawania siebie, odkrywania i rozwijania swoich pasji, nawiązywania pierwszych kontaktów z rówieśnikami. Na barkach pracownic i pracowników przedszkoli ciąży ogromna odpowiedzialność – wsparcie rodziców w wychowaniu dzieci poprzez nauczenie ich różnorodnych umiejętności, począwszy od przekazywania wiedzy o otaczającym nas świecie, poprzez zasady funkcjonowania społeczności, aż po dbanie o właściwy rozwój ruchowy maluchów. Odpowiednie metody aktywizujące w przedszkolu pozwalają jego pracownikom na zaangażowanie dzieci do nauki, pozwalają naszym pociechom po części samodzielnie odkrywać świat i przejmować inicjatywę w procesie nauczania. Czego konkretnie uczy się współcześnie w przedszkolach?
Czego dzieci uczą się w przedszkolach?
Podstawowe umiejętności, jakie zdobywają dzieci w przedszkolu to przede wszystkim poznanie podstaw czytania, pisania i liczenia. Nauka liter i alfabetu pozwala dzieciom rozpoznawać małe i wielkie litery, łączyć litery w całe słowa, podpisywać się własnym imieniem i nazwiskiem. Wprowadzenie liter w przedszkolu zapewnia dzieciom pewniejszy, łatwiejszy start w edukacji wczesnoszkolnej – o wiele szybciej przyjdzie im nauka płynnego czytania. Równie ważna jest w przedszkolu nauka muzyki i rytmiki – rozwija kreatywność dzieci, pozwala im się uspokoić i zrelaksować bądź „wybawić” i wyładować pokłady swojej energii. Nie chodzi jedynie o naukę śpiewania czy nucenia melodii: zajęcia z rytmiki mogą służyć wyciszeniu dzieci lub wsparciu ich rozwoju ruchowego, dzięki czemu są uniwersalne
i różnorodne. Właściwie prowadzone zajęcia ruchowe w przedszkolu dbają zarówno o motorykę dużą jak i motorykę małą dziecka.
Maluchy rozwijają ogólne zdolności ruchowe poprzez bieganie, skakanie, gimnastykę, aktywności zespołowe, a dzięki kreatywnym zajęciom manualnym ćwiczą zręczność, uczą się prawidłowo chwytać. Istotnym aspektem czasu spędzanego przez dzieci w przedszkolu jest nauka samodzielności i funkcjonowania bez ciągłej opieki rodziców. Pozwala to dzieciom na poznanie siebie i swoich emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Dzieci uczą się również komunikowania swoich potrzeb innym oraz aktywnego słuchania. Nauka w przedszkolu jest szczególnie ważna w przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – w każdym przedszkolu z oddziałami integracyjnymi pracuje również nauczyciel wspomagający, którego zadaniem jest właściwe prowadzenie dziecka poprzez kolejne etapy edukacji, wspieranie go i nakierowywanie na właściwe tory. Pozwala to na wyrównanie szans i zapewnienie wszystkim dzieciom odpowiednich fundamentów, na których później mogą dobudowywać kolejne cegiełki wiedzy i umiejętności.