Współczesna edukacja diametralnie różni się od tej, którą możemy kojarzyć ze swojego dzieciństwa. Coraz częściej szczególną uwagę przykłada się do tego, aby szkoła była dla każdego ucznia miejscem, w którym poczuje się bezpiecznie, w którym zostanie wysłuchany i w którym może wartościowo spędzić czas w przyjacielskim gronie. Ekscytującym urozmaiceniem codziennych zajęć może być zorganizowanie w szkole nocowania, które posłuży jako doskonała okazja do wzajemnej integracji i nauki poprzez zabawę. Czy zorganizowanie tego typu “nocowanki w szkole” jest legalne? Jak może wyglądać i dlaczego warto wypróbować ten pomysł?
Czy uczniowie mogą nocować w szkole?
Kwestia tego, czy uczniowie mogą nocować w szkole, nie jest dla wszystkich jasna. Polskie prawo nie posiada jednoznacznej regulacji dotyczącej nocowania uczniów w szkole, co pozostawia pewną swobodę w organizacji takich wydarzeń. Jeśli jako nauczyciele chcemy zorganizować nocowanie w szkole, przepisy i regulamin muszą zatem wyjść od nas. Ważne jest ustalenie wspólnie z dyrekcją wszelkich zasad nocowania, aby mieć pewność, że całe przedsięwzięcie będzie bezpieczne i kontrolowane. Jako organizatorzy takiego wydarzenia musimy określić jego cel, opracować program szkolnego nocowania i zapoznać z nim rodziców oraz uczniów, ustalić odpowiednią liczbę opiekunów i obowiązki każdego z nich. Możemy też wcześniej powiadomić okoliczną policję, że w danym dniu zorganizowane będzie tego typu wydarzenie, aby nie zdziwił ich nagły widok zapalonych świateł i ruchu w budynku szkolnym w środku nocy.
Gdy dyrekcja zezwoli na nocowanie w szkole, zgoda rodziców na piśmie potwierdzająca, że ich dziecko może wziąć udział w nocowaniu, musi być zebrana od każdego potencjalnego uczestnika. Naszym zadaniem jako organizatora jest również zapewnienie dzieciom miejsca, w którym będą mogły wygodnie spać oraz działających łazienek, w których uczestnicy nocowania będą mogli zadbać o higienę. Aby nocowanie się udało, wszyscy muszą przyjść na nie odpowiednio przygotowani. Jeśli więc wielkimi krokami zbliża się nocowanie w szkole, co wziąć na tę wyjątkową okazję? Najlepiej wcześniej zaopatrzyć każdego ucznia w listę niezbędnych przedmiotów: piżama, śpiwór, poduszka, kapcie, szczoteczka do zębów, ubrania na kolejny dzień. Szkoła powinna podczas tego wydarzenia zagwarantować uczniom wieczorny i poranny posiłek oraz wodę.
Dlaczego warto zorganizować nocowanie w szkole?
Organizacja nocowania w szkole niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla uczniów, jak i dla samej placówki edukacyjnej. Po pierwsze, taka inicjatywa sprzyja budowaniu więzi – zarówno między uczniami, jak i na linii uczniowie – nauczyciele. Tego typu wzajemna integracja w normalnych warunkach szkolnych może być trudna do osiągnięcia, dlatego wspólna zabawa podczas nocowania w szkole pozwala na o wiele więcej „luzu”. Uczniowie mogą w końcu porozumieć się z nauczycielami nie w trakcie stresującej lekcji matematyki czy polskiego, ale podczas wspólnego oglądania filmu czy podczas grania w gry zespołowe.
Również dzieci mogą wykorzystać tę okazję do integrowania się między sobą. Nocowanie w szkole może także stanowić platformę do edukowania w sposób bardziej atrakcyjny i angażujący dla dzieci. Warsztaty, gry dydaktyczne czy prelekcje dotyczące tematów wychowawczych mogą wzbogacić doświadczenia uczniów i sprawić, że nauka stanie się dla nich nie tylko obowiązkiem, ale także przyjemnością.
Być może będzie to doskonała okazja do wspólnego obejrzenia filmu na podstawie jednej z lektur i otwartej dyskusji na jego temat? A może nocowanie urozmaicić można zorganizowaniem szkolnego teleturnieju, w którym drużyny będą konkurować w testach wiedzy o puchar pełen słodkości? To tylko jedne z wielu możliwych atrakcji, jakie mogą umilić uczniom i opiekunom czas podczas nocowania w szkole. Więcej ciekawych pomysłów na gry i zabawy podczas nocowania w szkole znaleźć możemy między innymi w Internecie – różnorodne portale edukacyjne z pewnością pomogą nam w znalezieniu inspiracji do organizowanego przez nas nocowania.