Nabycie umiejętności czytania to dla dziecka możliwość odkrycia zupełnie nowego świata. Zagłębianie się w magiczne, niesamowite historie, zdobywanie nowych informacji, możliwość zrozumienia otaczających nas z każdej strony szyldów, banerów i haseł – ucząc się czytać maluchy uczą się też obcować ze światem zewnętrznym. Umiejętność płynnego czytania pozwoli dzieciom znaleźć nową pasję oraz uaktywni je podczas zajęć.
Płynne czytanie – dlaczego takie ważne?
Od dziecka uczy się nas, że czytanie to nie tylko przyjemność – płynie z niego również wiele korzyści. Wielu specjalistów podkreśla to, jak ważna jest nauka czytania w rozwoju dziecka. To podstawowa umiejętność „odblokowująca” zupełnie nowe perspektywy postrzegania świata wokół, to fundament procesu nauczania. W końcu by dziecko poznało nową informację, musi ją najpierw przeczytać. Płynne czytanie to umiejętność, którą nabywa się z czasem, warto jednak motywować i zachęcać dziecko do wspólnej nauki, by zapewnić mu szansę na jak najlepszy rozwój. Czytanie buduje umiejętność koncentracji i skupienia, rozwija słownictwo dziecka i ułatwia mu komunikację oraz rozbudza naturalną ciekawość świata.
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy rozpocząć naukę czytania i w jakim wieku dziecko powinno płynnie czytać. Nie ma jednego konkretnego momentu, który będzie idealnym czasem na rozpoczęcie nauki: każde dziecko będzie rozwijało się w swoim własnym tempie i przyspieszenie tego procesu nie pomoże nam w osiągnięciu lepszych efektów. Według badań najlepiej, aby dziecko opanowało umiejętność czytania przed ukończeniem szóstego roku życia – umysły maluszków są wtedy niezwykle chłonne i o wiele łatwiej przyswajać im wtedy duże nakłady nowych informacji. Jeśli rozpoczniemy naukę, gdy dziecko ma 3 lub 4 lata, nasza pociecha będzie potrafiła płynnie czytać jeszcze przed pójściem do szkoły podstawowej. Wymaga to jednak dobrania odpowiednich metod.
Jak nauczyć dziecko czytać płynnie?
Jak nauczyć dziecko czytać? Potrzeba będzie jedynie cierpliwości i chęci. Proste zadania do nauki czytania pozwolą Twojemu dziecku poznać podstawy składania literek w słowa i słów w zdania. Najlepiej zacząć od codziennego czytania dziecku książeczek. Posadźmy malucha obok siebie, tak, by widział, jak podczas czytania wodzimy palcem po tekście. Nie spieszmy się – proces ten musi być wolniejszy, tak, by dziecko mogło rozpocząć oswajanie się z czytaniem. Jak wygląda nauka czytania dla dzieci? Najczęściej na początku nauki czytania stosuje się metodę literową lub sylabową. W przypadku tej pierwszej słowa i zdania rozbijamy na etapy literowania, natomiast w przypadku drugiej – na sylaby. Tutaj również trzeba uzbroić się w cierpliwość: konieczne będzie dużo powtórek, tak, by dziecko zrozumiało nie tylko jak brzmi dane słowo, ale również co oznacza.
Kiedy dziecko będzie dawało sobie radę z podstawami, kolejne powtórki pomogą nam w nauce płynnego czytania. A co to znaczy czytać płynnie? Dziecko czytające płynnie nie rozbija już słów na sylaby ani nie przeciąga ich, nie potrzebuje też co słowo na chwilę przystawać. Nauka płynnego czytania jest łatwiejsza, niż mogłoby się wydawać. Tajemnica na temat tego, jak nauczyć się płynnie czytać kryje się przede wszystkim w konsekwencji. Czytając z dzieckiem codziennie, jedynie przez kwadrans, miarowo będziemy zauważać coraz większe postępy w czytaniu. Kiedy dziecko radzi już sobie z odszyfrowywaniem zdań, praca nad tempem stanowić będzie kolejny etap w drodze do opanowania ważnej czynności, jaką jest płynne czytanie.
Ćwiczenia pozwalające poprawić tempo czytania polegają na pracy na jednym, prostym tekście – najpierw jako przykład przeczytajmy go dziecku w stosunkowo szybkim tempie, a potem poprośmy, by samo spróbowało przeczytać tekst płynnie. Mierzmy wtedy maluchowi czas, aby móc porównywać jego tempo czytania z kilku różnych prób. Chwalmy go, kiedy uda mu się pobić własny rekord – to świetna motywacja.