W dzisiejszych czasach posługujemy się w znacznej większości pismem komputerowym. Coraz więcej szkół zezwala uczniom na robienie notatek na tabletach czy laptopach. Nic w tym dziwnego – to umiejętność niezbędna w dzisiejszych czasach w zasadzie w każdej pracy. By pisać na klawiaturze szybko i sprawnie, dobrze jest poznać techniki pisania bezwzrokowego, o którym pisaliśmy już w ramach naszego bloga.
Dziś na tapet bierzemy jednak nie technikę, a technologię! Odpowiednie klawiatury są w stanie w znacznym stopniu ułatwić i przyspieszyć pisanie – bez względu na to, czy jest to obszerne wypracowanie na język polski, czy tabelka z wyliczeniami w Excelu. Czym kierować się przy wyborze akcesoriów, jakie rodzaje klawiatur znajdziemy w sklepach? Przychodzimy z podpowiedzią!
Typy klawiatur
Paradoksalnie – wybór odpowiedniego typu klawiatury nie jest tak prosty i oczywisty, jak mógłby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wielu użytkowników po prostu nie zwraca uwagi na to, jakie akcesorium kupuje. I o ile zdarza się, że szczególną uwagę klienci poświęcają myszce, o tyle z klawiaturą jest już trudniej. Najczęściej nie wynika to ze złych chęci, ale z niewiedzy, że poszczególne modele czymkolwiek się między sobą różnią… Tymczasem – w zależności od budowy i zastosowanego mechanizmu – wyróżniamy aż trzy rodzaje: klawiatury nożycowe, klawiatury mechaniczne oraz membranowe. Każda z nich będzie się charakteryzowała odmiennymi właściwościami i będzie odpowiednia dla innego użytkownika. Inny typ klawiatury powinien zatem wybrać gracz, a inny początkujący pisarz czy pracownik biurowy.
Klawiatura mechaniczna vs membranowa
Najczęściej wybieranym – także bezwiednie – typem klawiatury jest klawiatura membranowa. To najcichsza klawiatura dostępna na rynku, idealnie więc sprawdzi się u osób, które piszą dużo i są wrażliwe na specyficzny „stukot”. Klawiatura membranowa swoja nazwę zawdzięcza specjalnej, gumowej membranie, która przebiega pod jej wszystkimi klawiszami. W trakcie użytkowania, każdy klawisz uderza w wypustkę, która następnie dociska dedykowane pole na płytce PCB (elektronicznej płytce odpowiadającej za przesyłanie określonego sygnału do komputera). Co jeszcze charakteryzuje klawiaturę membranową? Stosunkowo niewielki skok – czyli głębokość, na jaką należy wcisnąć dany klawisz, by otrzymać pożądany efekt.
Klawiatura membranowa od mechanicznej różni się przed wszystkim sposobem działania klawiszy. Klawiatura mechaniczna będzie dość zaawansowanym rodzajem urządzenia, który nie posiada membrany. Każdy klawisz naciska na plastikowy przełącznik, jest więc całkowicie niezależny od pozostałych. To ważne, bowiem w klawiaturze membranowej wszystkie wypustki znajdują się na jednej płachcie. Podczas użytkowania przełącznik aktywuje płytkę PCB i wysyła odpowiedni sygnał do komputera. W zależności od modelu, klawiatury mechaniczne mogą mieć różne rodzaje przełączników. Wiele zależy od tego, do czego chcemy tego rodzaju klawiatury używać – jedne będą wymagały mniejszego, a inne większego nacisku potrzebnego do aktywacji klawisza. Klawiatura mechaniczna będzie zawsze zdecydowanie głośniejsza od klawiatury membranowej.
Czym różni się zatem klawiatura nożycowa?
Stając przed wyborem „klawiatura membranowa a mechaniczna” warto rozważyć trzeci wariant – klawiaturę nożycową. To nieco ulepszona wersja klawiatury membranowej, bowiem wszystkie klawisze umieszczono na specjalnym stelażu w kształcie nożyczek – a nie na gumowych wypustkach, jak było to w przypadku tradycyjnej klawiatury membranowej. Pozwala to na dużą stabilność klawiszy i zmniejszenie ryzyka ewentualnej awarii spowodowanej „wyrobieniem” gumowej membrany.
Klawiatury nożycowe cechują się wyższą trwałością niż klasyczne klawiatury membranowe. Minusem jest jednak trudność w utrzymaniu ich w czystości. Co ważne, klawiatury nożycowe nie są rozpowszechnione jako urządzenia samodzielne, a ich mechanizm znalazł zastosowanie głównie w laptopach.
Klawiatura wyspowa
Zupełnie innym typem klawiatury będzie tzw. klawiatura wyspowa. To rodzaj klawiatury zbudowany z małych kwadratowych przycisków z zaokrąglonymi rogami. Każdy klawisz jest dodatkowo otoczony ramką, która utrzymuje go w miejscu i – jednocześnie – wypełnia puste miejsce pomiędzy poszczególnymi klawiszami.
Klawiaturę wyspową najczęściej znajdziemy w laptopach lub – w formie z łącznością bluetooth – jako dodatkowe akcesorium do tabletów lub smartphonów. Głównym popularyzatorem tego typu klawiatury jest firma Apple, która klawiatury wyspowe w wersji niskiej (płaskiej) montowała w swoich MacBookach od 2006 roku.