Muzyka ma pozytywny wpływ nie tylko na nas dorosłych, ale także na nasze dzieci. Przeciwdziała uczuciu samotności, rozładowuje lęki i niepokoje. Pozytywnie wpływa na zmysły dziecka i porusza jego wyobraźnię. Różnego rodzaju melodie pobudzają ekspresję emocjonalną naszej pociechy. Dziecko już w okresie prenatalnym doskonale słyszy dźwięki z otoczenia, dlatego już wtedy warto słuchać różnorodnej muzyki. Po urodzeniu, puszczając różnego rodzaju melodie, możemy w łatwy sposób sprawdzić, co podoba się naszemu malcowi. Jeśli tylko sami posiadamy talent muzyczny, możemy samodzielnie grać mu na instrumencie bądź śpiewać, np. kołysanki, które ułatwią zasypianie. Warto obserwować reakcje dziecka na poszczególne bodźce muzyczne, aby móc stwierdzić, w którą stronę podążać.
Jak rozpoznać talent u dziecka?
Jeśli Twoje dziecko chętnie śpiewa, lubi słuchać muzyki lub grać na cymbałkach – to pierwsze oznaki jego muzycznego talentu. Nie przegap szansy na jego rozwój – im szybciej zauważysz u swojej pociechy zainteresowanie muzyką, tym lepiej. Powstaje więc pytanie: jak zachęcić nasze dziecko do rozwoju muzycznego?
Dobrym sposobem rozwijania wrażliwości muzycznej dzieci, jest metoda nauczania K. Orffa. Rozbudza ona zamiłowanie naszych pociech do dźwięków poprzez samodzielne, improwizacyjne układanie melodii, zarówno własnym ciałem (tupanie, klaskanie, pstrykanie), jak i za pomocą prostych instrumentów muzycznych.
Efektywna nauka gry na instrumencie
Nauka gry na wybranym instrumencie to nie tylko rozwój pod kątem muzycznym. Dziecko oprócz słuchu kształci także wzrok i umiejętność logicznego myślenia.
Jaki instrument wybrać? W tej kwestii warto poradzić się specjalisty w tej dziedzinie. Zabierzmy dziecko do szkoły muzycznej, gdzie pedagodzy-muzycy sprawdzą, czy nasze dziecko faktycznie poradzi sobie w grze na instrumencie. Jeśli tak – odpowiednio dobiorą jego rodzaj. Aby osiągnąć cel, jakim jest efektywna nauka muzyki, należy pamiętać, że instrument musi być dostosowany do dziecka, m.in. pod kątem fizycznym, tak aby było w stanie go choćby podnieść. Przykładowo – mała, filigranowa dziewczynka nie poradzi sobie z dużym, ciężkim akordeonem. Niezwykle istotna jest zatem konsultacja ze specjalistą, dzięki której nasze dziecko chętnie zaangażuje się w naukę, a nie zniechęci się na starcie. Pamiętajmy, że efektywna nauka musi współgrać z możliwościami. Inaczej osiągniemy odwrotny cel od zamierzonego.
Nauka śpiewu?
Inną opcją, pod kątem rozwoju muzycznego, są lekcje śpiewu. Jako rodzicowi, ciężko Ci będzie ocenić, czy Twoja pociecha śpiewa ładnie, ponieważ dla Ciebie Twoje dziecko zawsze będzie najlepsze. Jeśli zatem widzisz, że malec chętnie śpiewa, tak jak w przypadku gry na instrumencie – zaprowadź go do specjalisty. Nauczyciel śpiewu obiektywnie oceni zdolności dziecka i przypisze go do odpowiedniej grupy.
A może taniec?
Taniec to najstarsza ze sztuk znanych ludzkości od zarania dziejów. Towarzyszył ludziom
w życiu codziennym, był nieodłącznym elementem religii i życia społecznego. Najczęściej łączono go
z muzyką i poezją. Taniec to określony sposób poruszania się, złożona kombinacja ruchów ciała
w rytm muzyki, które mają charakter estetyczny i symboliczny. Przez wieki ewaluował, aby dzisiaj każdy mógł odnaleźć swój ulubiony styl taneczny. Dziecko również w tej kwestii powinno poznać ich kilka, aby dokonać właściwego wyboru.
Możliwości rozwoju muzycznego u dzieci jest wiele. Zacznijmy wprowadzać dziecko w świat muzyki już w domu od najmłodszych lat. Widząc jego zainteresowanie, warto zabierać je na koncerty, wydarzenia muzyczne, np. do filharmonii – istnieje duży wybór koncertów rodzinnych lub specjalnie dedykowanych dzieciom. W kolejnych etapach kształcenia możemy rozwijać talent dziecka znacznie szerzej, pod kątem gry na instrumencie lub lekcji śpiewu, czy tańca.
Pamiętajmy jednak o tym, że dziecko ma spełniać swoje marzenia, a nie rodzica, dlatego rozmawiajmy ze swoją pociechą i bacznie obserwujmy jej zachowania.
Załączniki: